راهنمای خرید ماوس از بازار

اگر از فروشندگان لوازم جانبی سوال کنید که خریداران موس های بیسیم چه سوالاتی در مورد موس می پرسند، یک پاسخ مشترک خواهید شنید که « این ماوس بعد از چه مدت نیاز به تعویض باطری پیدا میکند؟ ».

شاید جواب این سوال برای فروشنده هم آسان نباشد اما در اینجا به مطالبی اشاره میکنیم که در پاسخ به این سوال به ما کمک کند.

در ابتدا کاربران عزیز باید توجه داشته باشند مصرف کیبورد بی سیم بسیار کمتر از موس است؛ بنابر این کسی برای تعویض مکرر باطری برای کیبورد به مشکل بر نخواهد خورد به این دلیل ما فقط در مورد موس صحبت خواهیم کرد و ضمنا باید توجه داشت که استفاده از ماوس بی سیم خصوصا برای کاربرانی که استفاده مداوم و طولانی از موس دارند قطعا هزینه خرید باطری حدودا چهار تا شش بار در سال را در بر خواهد داشت که با توجه به مطالب زیر می توان آنرا 20 تا 30درصد کاهش داد!

انتخاب ماوس کم مصرف:

برای صرفه جوری در مصرف باطری به عنوان اولین و ساده ترین راه حل می توانیم از موسهایی که دارای تکنولوژ های جدید power saving و مدارهای سخت افزاری بهینه شده هستند استفاده کرد و این فناوری ها در میزان جریان مورد نیاز موس که در زیر آن نوشته شده است تاثیر مستقیم دارند که میزان آن حداقل 10mA و بسته به تکنولوژی ساخت و کاربردهای آن تا بیش از 50 میلی آمپر نیز وجود دارد.

حالتهای افت مصرف در وضعیت موس بدون حرکت، خاموش شدن خودکار و ... برخی از امکانات تکنیکی این گونه موسها هستند. البته برای تهیه موسهای پیشرفته و کم مصرف باید پول بیشتری را در ابتدا پرداخت کرد.

انتخاب ماوس با کلید روشن و خاموش:

عده ای بر این باورند که اگر موس ما فقط هنگام استفاده روشن باشد و به محض اتمام کار آنرا خاموش کنیم بسیار به طول عمر باطری خود کمک کرده ایم که این پیشنهاد مطمئنا از اتلاف انرژی باطری جلوگیری می کند.

استفاده از ماوس پد مناسب:

موس پدهایی که موس روان روی آن حرکت میکند و رنگ روشنتری دارند و بدون چروک و ناهمواری هستن مناسب ترند. چرا که این موس پدهای روان و روشن کارایی سنسور نوری را بالا برده و از تکرار حرکت های غیردقیق موس و همینطور سیگنالهای غیرقابل شناسایی برای سنسور که باید دوباره تکرار شوند جلوگیری میکند.

متناسب با کاربرد، ماوس خود را تهیه کنید. با توجه به اینکه میزان مصرف باطری در موسهای مختلف با کاربردهای آن تغییر می کند بهتر است بدانیم موس های عادی و با دقت و برد کمتر برای کارهای روزمره و عادی استفاده می شوند به صرفه تر هستند و هر چه دقت و سرعت و برد بی سیم آن افزایش می یابد مصرف آن نیز به تناسب افزایش می یابد. بنابر این اگر برای گردش در اینترنت از موسهای Gaming استفاده کنیم انتخاب نادرستی انجام داده ایم. موس های عادی بین 0/03 تا 0/08 وات و موس های مخصوص طراحی با رزولوشن بالا بین 0/08 تا 0/11 وات و موس های مخصوص بازی بیشتر از این مقدار توان مصرفی دارند.

از باطری مناسب استفاده کنید:

استفاده از باتری های معمولی برای موس بی سیم کار درستی نیست و معمولا در موسهای 0/05 وات با استفاده زیاد یک هفته بیشتر دوام نمی آورد. استفاده از این باطری ها برای ساعت و ریموت کنترل است. برای موس حتما باطری های لانگ لایف و آلکالاین تهیه کنید و 2 تا 4 ماه با خیال آسوده از ماوس بی سیم خود استفاده کنید.


کلمات کلیدی: خرید ماوس, آموزش خرید موس, mouse, مقایسه موس