راهنمای خرید کول پد

با توجه به گسترش استفاده از لپ تاپ ها طبیعتا افزایش و تنوع در انواع لوازم جانبی مربوط به این کامپیوترها نیز رو به افزایش است؛ اما انتخاب درست در میان این همه تنوع، کار را برای کاربران دشوار کرده است. یکی از این انتخاب ها، فن خنک کننده لپ تاپ است و این سوال که آیا این وسیله مفید است و اگر مفید است کدام دسته از کاربران بهتر است از آن استفاده کنند.

واقعیت این است که کول پد، مفید و گاهی نیز لازم است؛ اما قبل از خرید بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشیم تا بدانیم آیا ما جزء کسانی هستیم که باید این وسیله را تهیه کنیم یا خیر.

 

با توجه مشخصات کاربری ما کدام نوع کول پد مناسب تر است:

کاربرانی که از لپ تاپ هایی با مشخصات زیر متوسط با مدت کاری نسبتا کوتاه استفاده می کنند مطلقا به کول پد نیاز ندارند.

اما اگر مدت کاربری آنها در هر بار بیش از 1ساعت باشد استفاده از فن خنک کننده توصیه میشود.

برای دستگاه های قوی و مخصوصا آنهایی که چیپ گرافیکی مستقل دارند، فن خنک کننده می تواند نقش موثری در افزایش عمر دستگاه داشته باشد به ویژه در مواردی که دستگاه طولانی مدت و تحت فشار پردازش قرار دارد. از طرفی کاهش دمای دستگاه با افزایش کارایی متناسب است و در این حالت می توان علاوه بر افزایش عمر دستگاه انتظار کارایی بهتر را نیز داشت، در بعضی موارد حتی با وجود اینکه کول پد در حال مصرف کردن باطری لپ تاپ است اما به علت تاثیر در بهبود کارایی، باعث کاهش توان تلف شده می گردد که این کاهش می تواند از مصرف فن نیز بیشتر باشد (یعنی زمان استفاده دستگاه از باطری افزایش می یابد).

انتخاب فن خنک کننده مناسب:

تعداد فن:

کول پدهایی که فن آنها بزرگتر است بهتر است چون سطح بیشتری از صفحه را پوشش می دهند یعنی برای ما فن های بزرگتر از 12 سانتی متر ایده آل می باشد.

برای دستگاه های زیر متوسط، یک فن کافی است و برای دستگاه های قوی حتما از کول پد دو فن استفاده نمایید. استفاده از کول پد هایی که بیش از دو فن دارند به علت عدم افزایش کارائی به طور محسوس، توصیه نمی شود.

کاربران عزیز در نظر داشته باشند که پایه خنک کننده نباید باد پرفشار تولید کند و این مسئله علاوه بر ایجاد صدای زیاد مصرف بالایی را در پی خواهد داشت. وظیفه فن، جابه جایی هوای گرم و جایگزین کردن آن با هوای محیط است و فن های با فشار و دور بالا ایده آل نیستند.

بدنه:

سایز مناسب بدنه برای کول پد، اندازه خود لپ تاپ است و اگر بزرگ تر باشد مشکلی پیش نخواهد آمد ولی کول پد کوچکتر از لپ تاپ به صورت نمایی کارایی را کاهش می دهد. استفاده از بدنه های محکم و قابل اتکا و اعتماد بسیار مهم است و بدنه های فلزی و پلاستیکی هر دو می توانند مستحکم و باکیفیت باشند.

خرید کول پد مناسب

بسته به وضعیت کاربرد در صورت نیاز فن های با تنظیم ارتفاع بسیار به کاربر کمک میکند ولی کول پدهای دارای تنظیم ارتفاع معمولا نمی توانند باریک باشند و اگر ما مدام در جابه جایی هستیم نیاز ما را براورده نخواهند کرد. اینگونه افراد بهتر است از فن های باریک یا اصطلاحا slim استفاده کنند که براحتی در کیف لپ تاپ جای می گیرد.

پورت ها:

خنک کننده های لپ تاپ به پورت USB لپ تاپ وصل می شوند و اگر شما در جایی قرار دارید که به برق شهر دسترسی دارید می توانید فن خود را به وسیله آداپتور USB مستقیما به برق متصل نموده تا دیگر از باطری لپ تاپ استفاده ننمایید و در ضمن یک پورت USB دستگاه شما اشغال نخواهد شد؛ ولی اکنون اکثر فن های زیر لپ تاپ به جای یک پورت USB که اشغال می کنند بر روی فن، 2 یا 3 پورت به ما می دهند (یعنی دارای USB HUB هستند) که مسئله اشغال پورت ها را حل می کند. ولی حتما در نظر داشته باشید که این پورت ها جهت انتقال دیتا فعال باشند نه اینکه فقط برق USB در اختیار ما بگذارد.

در آخر اگر همراه لپ تاپ خود، اسپیکر جداگانه حمل میکنید می توانید با تهیه فن زیر لپ تاپ هایی که درون آن ها اسپیکر تعبیه شده است به افزایش فضای کیف لپ تاپ خود کمک کنید.


کلمات کلیدی: خرید کول پد مناسب, فن خنک کننده, coolpad