در یکسال گذشته یک قلم به کالاهای لوازم حانبی موبایل و تبلت و کامپیوتر اصافه شده و آنهم پاوربانک یا به قول بعضی شارژر سیار است.

این وسیله در شرایط امروز که همه ما دائما در حال استفاده از وسایل الکترونیکی و ارتباطی خود در همه مکانها هستیم در بزنگاه یک نجات دهنده محبوب است. اما با توجه به قیمت که چندان ارزان نیست و وزن که برای یک وسیله همراه چندان سبک هم نیست و همچنین کیفیتهای متفاوت ، بهتراست که متناسب با کاربرد شخصی آنرا تهیه  و استفاده کنیم تا هزینه اضافی یا هزینه پرداخت مجدد به علت عدم کارایی محصول قبلی را نپردازیم و جنس با کیفیت بخریم و در ضمن برای نیازهای اندک از پاور بانک های بزرگ و سنگین استفاده نکنیم .

 

پاور بانک چیست؟

پاور بانک یک وسیلۀ مکعب مستطیل و پلاستیکی است که اندازه آن از یک قوطی کبریت شروع شده و بزرگترین آن اندازه یک نوار ویدئو می باشد. درون این قاب پلاستیکی یک یا چند باتری بزرگ و یک مدار شارژکنندۀ باتریست. این دستگاه بوسیله یک ورودی شارژ شده و این شارژ را در خود نگه می دارد تا در زمان مناسب از شارژ ذخیره شده در آن در زمان مناسب استفاده کنیم.

 

 

best power banks

 

 

میزان انرژی ذخیره شده در پاوربانک با واحدی به نام میلی آمپر ساعت (mAh) سنجیده میشود که به طور معمول بین 1200 تا 30000 میلی آمپرساعت در بازار وجود دارد. وزن و بزرگی پاوربانک کاملا نسبت مستقیم با میزان این عدد دارد و هر چه (mAh) بیشتر باشد پاوربانک بزرگ تر و سنگین تر است.

درگاه شارژ کردن پاور بانک بهتر است USB باشد . USB یک درگاه استاندارد است که در صورت در دسترس نبودن آداپتور پاوربانک بتوانیم از آداپتور USB که معمولا در همه جا در دسترس است استفاده کنیم .

درگاه ورودی پاور بانکها همگی 5 ولت هستند ولی جریان شارژ آنها با یکدیگر تفاوت دارد بطوریکه برای پاور بانکهای بزرگتر باید آمپر شارژ بیشتر باشد در غیر اینصورت زمان شارژشدن پاور بانک بسیار طولانی خواهد بود.کمترین مقدار جریان برای شارژ شدن 350 میلی آمپر و بیشترین آن تا 2 آمپر استاندارد است.

خروجی پاور بانک هم به ما ولتاژ 5 ولت میدهد اما پاوربانکهای کوچک پورتی با توان 5 وات یعنی 5 ولت با یک آمپر و پاوربانکهای بزرگترتوان 10 واتی یعنی 5 ولت 2 آمپر در اختیار ما می گذارند. بعضی از مدلها هم دارای هر دو خروجی هستند. یکی 5 وات و دیگری 10 وات .

 

توصیه های مفید برای خرید پاوربانک :

 

1- اگر از پاوربانک برای شارژ کردن MP3Player یا بلوتوث گوشی ویا دستگاه های کوچک و موبایلهای ساده استفاده می کنید پاور بانک کوچک بین 1200 تا 2600 میلی آمپر ساعت با جریان شارژ 350 میلی آمپر و خروجی 5 وات(5 ولت 1 آمپر) برای دوبار شارژ کاملا مناسب است .

2- برای شارژ کردن کردن موبایل های هوشمند با صفحه نمایش بزرگ بهتراست از پاوربانک با ظرفیت بیش از 4500 میلی آمپرساعت و خروجی 5 وات (5 ولت 1 آمپر) برای حداقل دوبار شارژ استفاده کنید.

3- اگر پاوربانک را برای شارژکردن تبلت به کار می گیرید حتما ظرفیت آن بیش از 10000 mAh و خروجی حتما 10 وات(5 ولت 2 آمپر) باشد و بهتراست پورت ورودی پاوربانک برای شارژ شدن نیز بیش از 1.5 آمپر توانایی شارژ شدن داشته باشد.

4- پاوربانکهایی که دارای Indicator یا نشان دهنده میزان ذخیره انرژی باقیمانده هستند در اولویت قرار دارند چراکه برای ما راحتی و کارایی را بسیار افزایش می دهند. پس داشتن نشانگر شارژ یک مزیت مهم است .

5- هنگام خرید با توجه به پورت دستگاه هایی که باید شارژ شوند، تبدیل های مناسب را برای خروجی پاوربانک تهیه نمایید تا برای شارژ انواع مختلف دستگاه ها انعطاف لازم را داشته باشید.

6- با توجه به اینکه پاوربانک یک ماژول مصرفی و شامل یک یا چند باطری می باشد بنابراین عمر دستگاه با پایان عمر باتری خاتمه خواهد یافت پس برندهایی که کیفیت مطلوب را دارا هستند و دارای گارانتی معتبر می باشند حتما از طول عمر بیشتری برخوردار و به صرفه تراز مدلهای مشابه و ارزانتر خواهند بود.

 

CDA5646C63770515CD4C347F2EB65DEF648C3218

trust-urban-revolt-power-bank-8800


کلمات کليدی: پاوربانک, power bank, شارژ, باتری